Az internet véleményem szerint tényleg a tudás szinte végtelen tárháza. Manapság már szinte bármilyen tudás bárki számára hozzáférhető így, ha valaki kellő érdeklődéssel és megfelelő önfegyelemmel rendelkezik, bármilyen területen képezheti magát autodidakta módon. Nekem a legutóbbi hasonló élményem a szakdolgozatom írásánál volt, amikor a konkrétan 90%-ban az interneten talált forrásokkal, szerintem a területen elég magas szintre fel tudtam fejleszteni a tudásomat és írni egy 30 oldalas diplomamunkát a témából. Elképesztő mennyire megkönnyíti az internet, egyrészt a mindennapi dolgokról való információszerzést, másrészt a szakirodalmi kutatást is. Szüleimnek még könyveket és tudományos folyóiratokat kellett böngésznie és ezzel órákat eltöltenie könyvtárakban, hogy szakdolgozatot tudjanak írni, mi pedig már képesek vagyunk mindezt elérni otthon a fotelünkből a számítógép és az internet segítségével.
A szakdolgozat íráson és a tudományos kutatáson túl volt mostanában egy másik jó változás is az életemben, amit az internetnek köszönhetek: találtam egy hobbit. Mindig is érdekelt a történelem, a régi kultúrák gondolkodásmódja és ennek megjelenése a művészetükben, irodalmukban és képeiken, szobraikon. Egy új területet találtam azonban mostanában, ami azonnal magával ragadott, a régi pénzek tudományát, azaz a numizmatikát. Azért tetszett meg ennyire, mert nagyon koncentráltan bemutat egy adott kultúrát. Ugyanis minden nép a számára legfontosabb dolgokat, isteneiket, szent állataikat, növényeiket, szimbólumaikat jelenítette meg az érméin. Ha belegondolunk, a mai magyar forintokon is legfontosabb nemzeti hőseink (Deák Ferenc, Széchenyi István), fontos épületek (Lánchíd), és állatok, növények vannak. Mindezek által, rengeteg kultúra rengeteg pénzt készített a történelem során, így a régi pénzek világa elképesztően sokszínű.
A régi pénzek ismeretében való elindulásban kiemelném, mennyit segített nekem a Procopius Numizmatika. Már a weboldaluk segített megérteni a tudomány alapjait, ugyanis egy remek kedvcsinálót és összefoglalót tartalmaz a digitális felületük erről. Emellett élőben is rendkívül segítőkészek, emlékszem kérdeztem, hogyan zajlik az értékbecslés és kezdték is mondani: „ Értékbecslés – így állapítjuk meg, mennyit ér az Ön birtokában lévő régi pénz , a pénz kora ritkasága és nemesfém tartalma alapján határozzuk meg az értékét.” Nagyon sokat tanultam tőlük és a jelenleg még szerény régi pénz gyűjteményemet is segítségükkel kezdtem kialakítani.
Összességében annyit akartam átadni blogposztommal, hogy az internet által biztosított szinte végtelen tudástár két területen is hatalmas segítség volt számomra ebben az évben. A szakdolgozatom írását is rendkívül meggyorsította, emellett egy új hobbi megtalálásában is segített, amely jelenleg igen fontos részét teszi ki a napjaimnak. Azért a pontosság kedvéért persze nem akarom kihagyni, hogy a régi pénzek tudományában az interneten túl a Procopius Numizmatika is segített elindulni. Emlékszem, ahogy az első kérdésemmel fordultam hozzájuk és egyből jött is a válasz: „ Értékbecslés – így állapítjuk meg, mennyit ér az Ön birtokában lévő régi pénz …”. Egy nagyon segítőkész csapat és tényleg sokat köszönhetek nekik.